Komornicze prowizje trudno weryfikować
Skomplikowane przepisy egzekucyjne dają pole do nadużyć nieuczciwym komornikom. Wykazanie im nieprawidłowości nie jest proste
W czwartek gorzowski Sąd Rejonowy zasądził mieszkance tego miasta 4 tys. zł odszkodowania za źle naliczone prowizje komornicze od odzyskanych alimentów.
Katarzyna R. o nieprawidłowościach dowiedziała się przypadkiem. Po sprawdzeniu przedstawianych jej kwot ustaliła, że komornik pobierał prowizję wyższą od dopuszczalnej przez prawo. W toku prywatnego śledztwa okazało się, że podobne praktyki były w Gorzowie codziennością.
– To sygnał, żeby inni ludzie w kraju sprawdzali, jak na alimentach zarabiają komornicy – zaapelowała.
To dobra rada. Wprawdzie 28 grudnia 2007 r. weszły w życie poważne zmiany w ustawie o komornikach, ale przyniosły kolejne wątpliwości.
Zawiłości pozostały mimo reformy
Mecenas Lech Obara ze Stowarzyszenia Poszkodowanych przez Wielkie Sieci Handlowe wskazuje, że przed grudniowymi zmianami można się było odwołać do sądu, który mógł w wypadkach szczególnie uzasadnionych zmniejszyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta