Jeśli chcesz zaoszczędzić, jako miejsce pracy wskaż cały kraj
Im szerzej w umowie określimy miejsce pracy, tym rzadziej pracownicy skorzystają z diet i innych należności za podróże służbowe. Jednak przy takim określeniu cały okres podróży zalicza się do czasu pracy
Miejscem pracy może być zarówno stały punkt, jak i pewien oznaczony obszar czy strefa określona granicami jednostki administracyjnej podziału kraju (wyrok Sądu Najwyższego z 1 kwietnia 1985 r., I PR 19/85).
Stały punkt lub oznaczony obszar
W umowie o pracę można więc uzgodnić, że miejscem pracy podwładnego jest siedziba pracodawcy (miejscowość), gmina, powiat, województwo itd. Określając je, należy pamiętać, że pracownik musi mieć możliwość wykonywania swoich zadań na terytorium uzgodnionego miejsca pracy, wliczając w to czas dojazdu do miejsca ich wykonywania w zakresie obowiązujących norm czasu pracy, czyli ośmiu godzin na dobę i średnio 40 godzin na tydzień (por. wyrok SN z 11 kwietnia 2001 r., I PKN 350/00). Zaznaczam, że nie chodzi tu o dojazd z domu do miejsca pracy, który nie stanowi czasu pracy, a jedynie o czas poruszania się w zakresie miejsca pracy, jeżeli nie jest ono stałym punktem.
Nie przekreślaj obszaru
Za dyskusyjne należy natomiast uznać określenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta