Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Największe pojazdy też muszą być oszczędne

23 lipca 2008 | Nauka | Krzysztof Urbański
Gigantyczna ciężarówka na etacie w kopalni
źródło: Rzeczpospolita
Gigantyczna ciężarówka na etacie w kopalni
Carlos Härtel, dyrektor GE Global Research
źródło: Życie Warszawy
Carlos Härtel, dyrektor GE Global Research

Na napęd spalinowo-elektryczny przestawiają się nie tylko producenci aut osobowych, ale także transport publiczny oraz wytwórcy pojazdów specjalnych

Maszyny budowlane i transport to sektory gospodarki gwałtownie poszukujące oszczędności. Firma Boeing testuje samoloty zasilane biopaliwem. Niekiedy oszczędności paliwa przybierają formy karykaturalne. Jedna z firm lotniczych nakazała pilotom latanie na minimalnym zapasie paliwa. Piloci zaprotestowali, twierdząc, że taki pomysł naraża pasażerów na niebezpieczeństwo.

Jednym ze sposobów na oszczędności i ograniczenie emisji spalin jest napęd hybrydowy. To połączenie silnika spalinowego i elektrycznego. Mogą pracować na przemian lub jednocześnie, np. w mieście – elektryczny, za miastem – spalinowy. Silnik elektryczny może pełnić także funkcję prądnicy i podczas hamowania doładowywać akumulator. W ten sposób można odzyskiwać część energii.

Samochody osobowe z napędem hybrydowym produkowane są już od ponad dziesięciu lat. Najbardziej popularnym modelem tego typu auta jest Toyota Prius, ale są także hybrydowe hondy civic i lexusy. Największe korzyści z napędu hybrydowego można osiągnąć w pojazdach, które często zatrzymują się i ruszają: w autobusach miejskich, wozach służb komunalnych, np. do wywożenia śmieci.

– Czy to transport wodny, kolejowy, miejski czy drogowy, praktycznie w każdej części tego sektora można zastosować rozwiązania hybrydowe –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8072

Spis treści

Środki unijne

Zamów abonament