Bronisław Geremek – polityk niespełniony
Warto odczekać jakiś czas, zanim zdecydujemy o miejscu profesora Bronisława Geremka w naszej historii – pisze politolog z Uniwersytetu Śląskiego
Profesorowi Bronisławowi Geremkowi należy się, oprócz wspomnień i hołdów, rzetelna politologiczna analiza jego dorobku jako jednej z najbardziej znaczących postaci polskiej historii po 1989 roku. Temu właśnie ma służyć poniższy artykuł – ma być oceną polityka dokonaną przez politologa. Nie człowieka przez człowieka – do tego nie mam ani ochoty, ani – tym bardziej – prawa.
Koniec snów
Nie będzie więc tu poddawana refleksji jego droga życiowa, zaangażowanie w komunizm, niechęć poddania się lustracji itp. Za mało zrobiłem dla Polski, by móc publicznie oceniać tę osobę, zwłaszcza w obliczu tego, ile ona dla Polski poświęciła. Dlatego artykuł ten traktować należy jako opinię naukowca zajmującego się systemami partyjnymi o jednym z czołowych polityków po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości.
Z tego punktu widzenia należy określić Bronisława Geremka jako polityka niespełnionego. Nie o to chodzi, że Polska w ciągu ostatnich lat nie osiągnęła celów, które zakładał sobie profesor. Jesteśmy wszak w Unii Europejskiej i NATO, mamy system liberalno-demokratyczny, gospodarkę wolnorynkową. O to przecież chodziło Geremkowi. Można, oczywiście, zauważyć, że dzisiejsza Polska jest – jak na jego zapatrywania – zbyt prawicowa, klerykalna, prolustracyjna i tradycjonalistyczna. Profesor był wszak socjalliberałem, a nasz kraj jest od trzech lat we władaniu partii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta