Autoportret z Homerem
Kulminacją Roku Zbigniewa Herberta będzie plenerowa inscenizacja słuchowiska „Rekonstrukcja poety”
W przeddzień dziesiątej rocznicy śmierci Księcia Poetów, 27 lipca, przed barokową fasadą Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie pokazany zostanie multimedialny spektakl plenerowy „Rekonstrukcja poety”. Tę sztukę Herbert napisał jako „utwór na głosy” przeznaczony dla radia. Jej tematem jest przemiana Homera, który porzuca epikę na rzecz wierszy lirycznych. Odwraca się od krwawych wojen, morskich wędrówek i kieruje ku swemu wnętrzu.
Wielki pożar epopei
– Słuchowisko zostało napisane w 1958 r., a opublikowane w 1960 – mówi Jacek Kopciński, redaktor naczelny miesięcznika „Teatr”. – To drugi z dramatów Herberta, które można nazwać antycznymi. „Jaskinię filozofów” poświęcił Sokratesowi. Założył jego maskę, by wyjaśnić, dlaczego nie wybrał filozofii, lecz poezję. Natomiast drugi dramat tłumaczy, jakim poetą chciał Herbert zostać.
Autor „Rekonstrukcji” przypatruje się jednemu z gigantów starożytności – Homerowi, który traci wzrok i przeżywa wewnętrzne przeobrażenie. Jak zauważa Kopciński, z twórcy epickiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta