Między Różą Luksemburg i Józefem Piłsudskim
Pięć lat wcześniej, w 1892 r., na przedmieściach Paryża została założona – pod przewodnictwem Bolesława Limanowskiego – Polska Partia Socjalistyczna (PPS).
Wśród jej założycieli byli m.in. Stanisław Mendelson i Feliks Perl. W uchwale programowej znalazła się idea ścisłego zespolenia walki społecznej z walką polityczną o odzyskanie niepodległości. Partią zbliżoną programowo do PPS była legalnie działająca w Galicji od 1892 r. Polska Partia Socjaldemokratyczna (PPSD), w której działali m.in. Herman Diamand, Herman Liberman i Bolesław Drobner.
Kilka miesięcy po utworzeniu PPS Związek Robotników Polskich reprezentujący lewicową odmianę socjalizmu połączył się z odłamem Proletariatu, tworząc nową partię pod nazwą Socjaldemokracja Królestwa Polskiego (SDKP), która z kolei połączyła się ze Związkiem Robotników Litewskich, tworząc Socjaldemokrację Królestwa Polskiego i Litwy (SDKPiL) – autonomiczną organizację w ramach Socjaldemokratycznej Partii Rosji. Skład społeczny partii był typowy dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta