Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak powstają związki partnerów publicznych i prywatnych

29 lipca 2008 | Prawo | Jacek Woźniak
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Jedną z coraz bardziej popularnych form aktywności społecznej są tzw. lokalne grupy działania – pisze radca prawny

Ogólnie mówiąc, LGD to związki partnerów publicznych i prywatnych wspólnie podejmujących działania związane z rozwojem obszarów wiejskich. Grupy te powstają w celu realizacji tzw. lokalnych strategii rozwoju, ze środków udostępnianych w ramach tzw. inicjatyw „Leader” w drodze konkursów organizowanych przez urzędy marszałkowskie województw. Szczególność tego rodzaju podmiotów wyraża się m.in. w tym, że najczęściej przybierają one formę stowarzyszeń zrzeszających lokalne samorządy, mieszkańców, przedsiębiorców oraz lokalne organizacje pozarządowe. Podstawę prawną takiej struktury stanowi ustawa z 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (DzU nr 64, poz. 427; dalej: ustawa 2007), która w art. 15 ust. 2 pkt 1 przewiduje, że członkiem zwyczajnym LGD mogą być osoby fizyczne i osoby prawne, w tym jednostki samorządu terytorialnego.

Prawo o stowarzyszeniach

W świetle ustawy z 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 855 ze zm.) struktura stowarzyszeń LGD stanowi novum, bo nie przewiduje ona mieszanego składu osób w charakterze członków zwyczajnych. Dla stowarzyszeń z udziałem osób fizycznych (minimum 15 osób) ustawa ta tylko tej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8077

Spis treści
Zamów abonament