Urządzenie w budynku nie jest budowlą
Urządzenia techniczne są elementem budynku. A skoro tak, to nie mogą być opodatkowane jako budowle – uznał Naczelny Sąd Administracyjny. Ten wyrok to bardzo dobra wiadomość dla firm z branży energetycznej i telekomunikacyjnej
Nie będą bowiem musiały płacić podatku od wartości urządzeń (jak to jest w wypadku budowli), lecz od powierzchni użytkowej budynku, w którym się znajdują.
Sprawa nie była oczywista, zwłaszcza dla organów podatkowych. Wątpliwości dotyczyły kwestii, gdzie się kończy budowla sieciowa, a gdzie zaczyna się budynek. Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest łatwa, gdy urządzenie będące elementem składowym np. linii energetycznej czy telekomunikacyjnej jest zlokalizowane w budynku i jest jego częścią. W praktyce zdarzało się, że organy podatkowe próbowały opodatkować i budynek, i znajdujące się w nim urządzenia jako osobne budowle znajdujące się w budynku.
Kłopoty z definicją
Spór dotyczy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, a dokładnie zawartej w niej definicji budowli. A te, jak wspomnieliśmy, w myśl prawa powinny być opodatkowane od wartości, a nie – jak budynki – od powierzchni użytkowej. Dlatego organy podatkowe (a są nimi jednostki samorządu terytorialnego) chcą, aby urządzenia techniczne znajdujące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta