Platforma nie docenia polityki pamięci
Muzeum Ziem Zachodnich powstanie nawet przy braku poparcia ze strony rządu, bo odpowiada na rzeczywistą potrzebę prezentacji tego, co w historii Polski niezwykłe – przekonuje polityk i publicysta
Trzy lata temu z inicjatywy prezydenta Rafała Dutkiewicza odsłonięto we Wrocławiu pomnik kardynała Bolesława Kominka. Każdy, kto zwiedza Ostrów Tumski, może zwrócić uwagę na postać hierarchy, który odegrał istotną rolę w procesie pojednania polsko-niemieckiego i przezwyciężania jałtańskiego podziału Europy. Był on głównym autorem „Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich”, które do dziś może stanowić wzór pojednania w ramach prawdy.
Polityka pamięci nie jest wymysłem polskich konserwatystów, lecz działaniem silnie obecnym w praktyce niemal wszystkich państw europejskich
Orędzie nazywało okupację niemiecką okresem „totalnego zniszczenia i wytępienia”, stwierdzało, że prawo Polski do ziem zachodnich jest kwestią egzystencji, i jednocześnie apelowało o dialog i pojednanie między narodami. Wystąpienie biskupów, w którym niemałą rolę odegrał arcybiskup Karol Wojtyła, spotkało się z drastyczną reakcją komunistycznej propagandy. Gdy upadł komunizm, politycy budujący polsko-niemieckie pojednanie wielokrotnie nawiązywali do wielkiego orędzia z 1965 r. Tekst dokumentu jest jednym z najważniejszych aktów procesu budowy jedności Europy i powinien się znaleźć na każdej wystawie prezentującej powojenne dzieje Starego Kontynentu.
Zwycięstwo optyki partyjnej
Opowieść o znaczeniu historycznym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta