Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przekazujesz towar do magazynu w Polsce, musisz się zarejestrować w urzędzie

09 października 2008 | Dobra firma | Aleksandra Bembnista Piotr Zamorowski

Polskie przepisy nie przewidują możliwości tworzenia składów konsygnacyjnych. Ma się to zmienić, ale na razie zagraniczni dostawcy muszą się rejestrować w Polsce jako podatnicy VAT

Istotą transakcji z wykorzystaniem magazynu konsygnacyjnego jest dostarczanie towarów przez dostawcę (najczęściej z innego państwa Unii Europejskiej) do magazynu zlokalizowanego z reguły w pobliżu lub na terenie siedziby nabywcy. Ten ostatni pobiera towary wedle własnych potrzeb. Zasadniczo przyjmuje się, że w momencie wprowadzania towarów do magazynu, nawet w przypadku jego zlokalizowania na terenie nabywcy, pozostają one własnością dostawcy. Dopiero w momencie pobrania towarów z magazynu na nabywcę przechodzi własność tych towarów w rozumieniu przepisów prawa cywilnego, a zatem dochodzi do sprzedaży.

Wyróżniamy dwa rodzaje magazynów konsygnacyjnych: consignment stock (z którego towary może pobierać nieograniczona liczba odbiorców) oraz call-off stock (z którego towary może pobierać tylko jeden konkretny odbiorca).

Wykorzystanie magazynów konsygnacyjnych jest popularne m.in. w branży samochodowej, ale nie tylko. Celem tego typu transakcji jest przede wszystkim ułatwienie wzajemnych rozliczeń dostawcy i nabywcy. Możliwość pobrania przez nabywcę towarów wedle jego potrzeb pozwala na przyspieszenie dostaw. Koszty magazynowania ponosi zazwyczaj dostawca, co jest korzystne dla nabywcy.

Ponieważ polskie przepisy nic nie mówią o magazynach konsygnacyjnych, w praktyce pojawia się wiele wątpliwości co do wzajemnych rozliczeń stron...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8138

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament