Niewielkie przetasowania
Dotąd najwięcej zarabiały fundusze Polsat oraz ING
Co pół roku publikujemy ranking funduszy emerytalnych, w którym oceniamy cały okres ich działalności. Bierzemy pod uwagę wyniki inwestycyjne osiągnięte przez OFE w najdłuższym możliwym czasie pomnażania składek. To ważna kategoria naszego rankingu. OFE może uzyskać maksymalnie 30 punktów.
W najdłuższym, dziewięcioletnim okresie (od września 1999 r. do września 2008 r.) najlepiej wypada Polsat. Zarobił w tym czasie 161,6 proc. Kolejny za nim fundusz ING uzyskał stopę zwrotu 156 proc., a trzeci Generali 154,3 proc. Ostatnią pozycję w tym zestawieniu zajął Bankowy z wynikiem 122,8 proc. Tylko nieznacznie lepszy od niego jest Aegon – 125,5 proc.
Przeciętna stopa zwrotu w tym okresie wyniosła 138,4 proc.; jeszcze pół roku temu było to 152,4 proc. Wpływ na tę sytuację ma bessa na giełdzie, trwająca od drugiej połowy ubiegłego roku.
Miejsca poszczególnych funduszy w tej części rankingu – ustalone na podstawie stóp zwrotu w najdłuższym czasie – nie odbiegają znacząco od pozycji sprzed pół roku. O jedno miejsce awansowała Nordea (wymieniła się z Pekao) oraz Pocztylion, który wyprzedził AIG.
Poza oceną stóp zwrotu w najdłuższym, dziewięcioletnim okresie uwzględniamy też osiągnięcia OFE w krótszych okresach. Przyglądamy się stopom zwrotu w zestawieniach publikowanych przez nadzór. Dotychczas opublikowano 21 rankingów OFE...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta