Okupanci życia społecznego
Partie polityczne w Polsce stały się częścią machiny państwowej. Przyciągają raczej kandydatów na urzędników niż liderów społecznych – pisze były poseł
Sejm odrzucił niedawno projekt ustawy zmieniającej sposób finansowania partii politycznych. Największa partia parlamentarna – Platforma Obywatelska – zapowiadała powrót do tej idei, ale ani koalicjant, ani opozycja nie zgadzają się na żadne zmiany w wygodnym systemie.
Wielu komentatorów także uważa status quo za najlepsze wyjście. Nie dostrzegają oni jednak zgubnej modyfikacji istoty partii politycznych przez obowiązujący system finansowania.
Kaprale dyscyplinują
Przypomnijmy moment na kilka dni przed przyjęciem w USA planu ratunkowego ministra Henry’ego Paulsona. Pierwotnie został on odrzucony, choć dzień przedtem media były pełne zdjęć uśmiechniętych liderów demokratycznych i republikańskich uzgadniających treść planu. W Polsce taki obrót spraw byłby niemożliwy– oba ugrupowania zostałyby zdyscyplinowane przez partyjnych kaprali w celu przepchnięcia głosowania. Tymczasem amerykański kongresman czuje się odpowiedzialny przed wyborcami, którzy na niego głosowali ze względu na jego poglądy i przymioty.
Warto o tym pamiętać, gdy dyskutuje się nad projektami zmiany sposobu finansowania partii w Polsce. Błąd w rozumowaniu polega niekiedy na tym, że trzeba ograniczyć wysokość finansowania, a metoda pozostaje drugorzędna. Z tego punktu widzenia odejście od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta