Ministerstwo Finansów nieprawidłowo informuje o wspólnotowym systemie kontroli eksportu
Sposób, w jaki Ministerstwo Finansów postrzega obowiązki podatników VAT po wprowadzeniu ECS, rozmija się z zasadami wynikającymi z prawa celnego – piszą doradca podatkowy oraz prawniczka, oboje z Kancelarii White & Case w Warszawie
Istotą ECS – u nas uruchomionego 31 sierpnia 2007 r. – jest elektroniczna obsługa wywozu towarów poprzez wymianę komunikatów elektronicznych między urzędami celnymi a podmiotami dokonującymi zgłoszeń celnych. 1 lipca 2009 r. ECS całkowicie zastąpi zgłoszenia papierowe na formularzach SAD. Do tego czasu oba systemy będą funkcjonować równolegle.
Wprowadzenie ECS zmienia zasady potwierdzania wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty dla potrzeb VAT.
Konsekwencje w VAT
W systemie ECS obsługa zgłoszeń wywozowych oznacza obieg komunikatów elektronicznych zgłaszającego i urzędu celnego (potwierdzenie wywozu towarów), które generowane są przy wykorzystaniu tzw. klucza do bezpiecznej transmisji danych.
1 lipca 2009 r. system kontroli eksportu całkowicie zastąpi zgłoszenia papierowe na formularzach SAD
Zgodnie z przepisami prawa celnego zgłaszający musi mieć swoją siedzibę we Wspólnocie (art. 64 ust. 2 b WKC), zatem potwierdzenie wywozu może otrzymać wyłącznie podmiot z siedzibą we Wspólnocie. Również tylko taki podmiot jest uprawniony do otrzymania klucza do bezpiecznej transmisji danych, a co za tym idzie do ważnego przesyłania komunikatów w ECS.ECS umożliwia elektroniczne potwierdzanie wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty – również dla celów VAT. Dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta