Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zielone światło biotechnologii

09 października 2008 | Nauka | Piotr Kościelniak Aleksandra Stanisławska Krzysztof Kowalski Krzysztof R.Urbański
Świecąca meduza dała początek technice wykorzystywanej powszechnie w biotechnologii
źródło: Corbis
Świecąca meduza dała początek technice wykorzystywanej powszechnie w biotechnologii
Jedno z pierwszych badań wykorzystujących GFP
źródło: Rzeczpospolita
Jedno z pierwszych badań wykorzystujących GFP
Osamu Shimomura
źródło: Rzeczpospolita
Osamu Shimomura
Martin Chalfie
źródło: REUTERS
Martin Chalfie
Roger Y. Tsien
źródło: AFP
Roger Y. Tsien

Trzej naukowcy, którzy opracowali metodę pozwalającą śledzić procesy zachodzące w żywej komórce, zostali uhonorowani tegoroczną nagrodą Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk

Japończyk Osamu Shimomura oraz Amerykanie Martin Chalfie i Roger Y. Tsien zostali nagrodzeni za badania nad tzw. zielonym białkiem fluoryzującym (GFP). To dziś podstawowe narzędzie stosowane w biologii. Pozwala na znakowanie białek i umożliwia obserwowanie tego, co się dzieje w organizmie.

– Możemy spojrzeć na zwierzę i wskazać, które geny są aktywne – mówił uszczęśliwiony Chalfie. – Mają własne światełko, które pokazuje, co się z nimi dzieje. Chalfie przyznał, że przegapił telefon z Komitetu Noblowskiego z informacją o nagrodzie. – Po prostu go przespałem. Ale gdy zajrzałem do laptopa, okazało się, że mam Nobla.

– Były takie plotki, ale i tak jestem zaskoczony – powiedział Roger Y. Tsien. Tsien był wymieniany jako jeden z murowanych kandydatów do Nobla (o tych prognozach „Rz” pisała przed tygodniem). Podkreślił też, że spore zasługi mieli również inni badacze. – Wiem, że Nobla mogą dostać tylko trzy osoby, więc komisja miała trudny orzech do zgryzienia.

„Naukowcy mogą połączyć znacznik GFP z innymi interesującymi, lecz niewidocznymi białkami. Świecąca na zielono cząsteczka umożliwia obserwowanie ich ruchów, pozycji i interakcji” – można przeczytać w uzasadnieniu werdyktu Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. „Dzięki tej technice można obserwować los oznakowanych komórek: uszkodzenia neuronów wywołane chorobą Alzheimera czy powstawanie komórek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8138

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament