Jak przenieść lokal na spółkę: sprzedać czy wnieść aportem
Sprzedaż lokalu użytkowego spółce kapitałowej przez wspólnika jest korzystniejsza niż wniesienie aportem, jeżeli nastąpi po upływie pięciu lat od jego nabycia. W innym wypadku aport może być lepszy
W przypadku aportów wnoszonych do spółek osobowych można w ogóle nie zapłacić podatku (pisaliśmy o tym w artykule „Jeśli przed sprzedażą wniesiesz aport, masz szansę uniknąć podatku”, DF z 10 lipca 2008 r.).
W spółce konsekwencje podobne…
Lokal użytkowy stanowiący odrębną nieruchomość, będący środkiem trwałym o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywany przez spółkę na potrzeby związane z działalnością gospodarczą podlega amortyzacji. Przy zakupie lokalu wartością początkową jest zasadniczo cena nabycia (art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT). W przypadku wniesienia aportem – wartość lokalu ustalona przez podatnika na dzień wniesienia, nie wyższa jednak od jego wartości rynkowej (art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT). Przy ustalaniu przychodu wspólnika z odpłatnego zbycia lokalu należy uwzględnić jego wartość rynkową (art. 17 ust. 2, art. 19 ust. 1 ustawy o PIT). Ustalenie wartości początkowej lokalu na poziomie jego wartości rynkowej pozwoli uniknąć ryzyka kwestionowania wysokości przychodu u zbywcy, a u nabywcy zapewni możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych w maksymalnej wysokości.
Roczna wysokość odpisu amortyzacyjnego wynosi co do zasady 2,5 proc. Jeśli lokal jest używany, można zastosować stawki indywidualne (art. 16j ustawy o CIT).
przykładWspólnik spółki z o.o.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta