Ważne nie tylko zyski, ale i bezpieczeństwo
Generali i Commercial Union najbezpieczniej pomnażały pieniądze klientów odkładane na starość
To, jak fundusze emerytalne inwestują, sprawdza każdego dnia Komisja Nadzoru Finansowego. Co pół roku pokazuje wyniki za ostatnie trzy lata. Jeśli wynik wypracowany przez OFE jest niższy od ustalonego prawem minimum, właściciele towarzystwa emerytalnego (zarządza on funduszem emerytalnym) muszą z własnych środków dołożyć do rachunków klientów. Działalność funduszy jest więc mocno kontrolowana, ale nie chroni to ich klientów przed trafieniem do OFE pomnażającego pieniądze bardziej ryzykownie od innych. Ryzyko podejmowane w działalności inwestycyjnej może się opłacić, lecz może równocześnie przynieść duże straty. Z punktu widzenia przyszłych emerytów najważniejsze jest to, by fundusz osiągał stabilne wyniki przy ograniczonym ryzyku.
Zarządzający OFE używają różnych miar oceny ryzyka związanego z prowadzoną działalnością. Na przykład PZU Złota Jesień stosuje tzw. VaR wykorzystywany przede wszystkim przez banki. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta