Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podróże z historią: Peloponez

11 października 2008 | Batalie i wodzowie wszech czasów | Grzegorz Łyś
Widok na zatokę Navarino z tureckiej cytadeli
autor zdjęcia: Artur Bojarski
źródło: Rzeczpospolita
Widok na zatokę Navarino z tureckiej cytadeli
źródło: Archiwum „Mówią Wieki"

Najdalej na południe wysunięty grecki ląd to ojczysta ziemia bohaterów Homera – tu wznosiły się pałace mądrego króla Pylos, Nestora, króla Myken Agamemnona i władcy Sparty Menelaosa. Półwysep Peloponeski znany jest także jako Morea, bo z kształtu przypomina liść morwy. A także, bardziej jeszcze – ludzką dłoń z wyciągniętymi w morze palcami półwyspów Mani, Messenia i Monemwazja. Kciukiem owej dłoni jest antyczna Argolida z Mykenami i Epidaurosem. Peloponez, na którego współczesnej mapie znajdziemy nazwy wielu innych legendarnych krain – Lakonii, Elidy, Achai i uważanej przez starożytnych za ziemski raj Arkadii – był w epoce późnego brązu kolebką jednej z najstarszych greckich kultur, cywilizacji mykeńskiej.

Przed dwoma wiekami właśnie na Peloponezie rozstrzygały się losy powstania, które dało Grekom wolność. Tu także, w Naf-plionie, zebrał się pierwszy parlament nowożytnej Grecji. Dziś ta kraina gajów pomarańczowych i oliwnych, winnic, antycznych ruin, skalistych klifów i pięknych plaż żyje w spokoju z rolnictwa i turystyki....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8140

Spis treści
Zamów abonament