Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Francuzi i Brytyjczycy biorą stronę Turków

25 października 2008 | Batalie i wodzowie wszech czasów | Tomasz Bohun
Cesarz Francuzów Napoleon III odwiedza  w Calais flotę brytyjską szykującą się do rejsu na Morze Czarne, litografia z epoki
źródło: Rzeczpospolita
Cesarz Francuzów Napoleon III odwiedza w Calais flotę brytyjską szykującą się do rejsu na Morze Czarne, litografia z epoki

Na początku 1853 roku do Stambułu przybył rosyjski dyplomata Aleksander Mienszykow, aby wymóc na Turkach odwołanie koncesji udzielonych katolikom w Ziemi Świętej i skłonić ich do sojuszu antyfrancuskiego. Przeszkodził mu brytyjski poseł lord Charles Stanford-Cunning – nie tylko storpedował wysiłki Mienszykowa, ale poszczuł Turków przeciw Rosji.

W maju eskadry brytyjska i francuska wpłynęły do cieśniny Dardanele. Rosjanie zaczęli koncentrować siły morskie i lądowe w Sewastopolu, a 4 lipca 87-tysięczna armia księcia Michaiła Gorczakowa przekroczyła Prut i zajęła Mołdawię i Wołoszczyznę. Turcy, którzy na Bałkanach dysponowali 145 tysiącami żołnierzy, również zaczęli przerzucać nowe oddziały nad Dunaj.

4 października, gdy Rosja odrzuciła ultimatum w sprawie wojsk z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8152

Spis treści
Zamów abonament