Recesja straszy Europę
Kryzys finansowy. Aż o 0,5 proc. zmniejszył się PKB Wielkiej Brytanii w III kwartale. To spowodowało, że w 79. rocznicę czarnego czwartku w USA światowe giełdy zaliczyły kolejną zapaść
24 października 1929 r., w Nowym Jorku rozpoczął się największy kryzys okresu międzywojennego. W piątek sesje, także zaczęły się od spadków, które pogłębiały się. Na koniec dnia londyński FTSE stracił 5 proc, choć w trakcie sesji spadki sięgały 8 procent. Przyczyną były rosnące obawy o stan światowej gospodarki. Potwierdziły je opublikowane w piątek dane makroekonomiczne – gospodarka Wielkiej Brytanii w trzecim kwartale znalazła się na skraju recesji, po raz pierwszy od 1991 roku. Urząd statystyczny podał, że PKB w trzecim kwartale spadł o 0,5 proc. w porównaniu do drugiego kwartału, a ekonomiści spodziewali się spadku o 0,2 proc. To wywołało panikę na giełdzie w Londynie. W strefie euro sytuację pogorszyły najgorsze od 1999 roku wyniki badań wśród przedsiębiorców. Indeksy traciły po 8 – 9 proc.– Mamy do czynienia z ogólnoświatowym strachem przed recesją. Pytanie nie brzmi już, które firmy i banki upadną, inwestorzy zastanawiają się, które kraje mogą zbankrutować – mówi Michael Binger, zarządzający aktywami w amerykańskim funduszu inwestycyjnym Thrivent.
W Londynie spadkom przewodziły banki – HSBC, Santander i UBS. Traciły też firmy paliwowe z powodu sytuacji na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta