Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dinozaury dobite przez mikroby

25 października 2008 | Plus Minus | Anna Piotrowska
źródło: Corbis

Jednym z podstawowych elementów wpływających na bieg ewolucji czy nawet rozwoju społeczeństw jest przypadek. Ślepy traf, wypadkowa naturalnych katastrof, ludzkiej głupoty, uwarunkowań genetycznych.

Jednym z najzabawniejszych żartów rysunkowych na temat osiągnięć intelektualnych naszych przodków jest obrazek duńskiego rysownika Wernera Wejpa-Olsena. Przedstawia dwóch badaczy oglądających naskalne malowidła. Widnieją na nich jelenie, przypominające te z jaskini Lascaux. Tuż za zwierzakami pędzą jednak czołgi. Jeden z naukowców mówi: „Najwyraźniej byli nieco bardziej zaawansowani niż sądziliśmy”.

Takie stwierdzenie można odnieść do naszych kuzynów – neandertalczyków. Do tej pory sądzono, że wymarli, bo nie wytrzymali konkurencji ze strony przedstawicieli gatunku homo sapiens, który dysponował lepszymi narzędziami krzemiennymi umożliwiającymi wydajniejsze zdobywanie pożywienia. Jednak pod koniec sierpnia na łamach „Journal of Human Evolution” ukazała się przełomowa praca, dowodząca, że neandertalskie odłupki nie były wcale gorsze od narzędzi preferowanych przez naszych bezpośrednich przodków. Co zatem spowodowało zagładę neandertalczyków?

W myśl teorii ewolucji generalnie przeżywają i wydają na świat potomstwo osobniki lepiej przystosowane do panujących aktualnie warunków. Jednak w starciu neandertalczyk kontra homo sapiens nie wiadomo, na czym polegała przewaga jednego gatunku nad drugim. Choć założenia Darwina są niepodważalne, dziś wiemy coś, co nie było oczywiste w jego czasach. Ewolucja nie zawsze przebiega liniowo. Bywa, że jedno...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8152

Spis treści
Zamów abonament