Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak spółdzielca może zaskarżyć podwyżkę

25 października 2008 | Prawo | Renata Krupa-Dąbrowska

Osoby niezadowolone z podwyżek opłat za mieszkanie mogą walczyć o ich obniżenie, powinny jednak rozważyć, czy im się to opłaca

Nikt nie lubi, kiedy jego opłaty rosną. Jest to niestety nieuniknione. Nie wszystkie jednak podwyżki są zasadne. Mogą też być wprowadzane z naruszeniem przepisów. Wtedy można walczyć o swoje racje. Trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić.

Dwie ustawy

Do podwyżek opłat za lokale spółdzielcze (własnościowe i lokatorskie) stosuje się dwie ustawy: o spółdzielniach mieszkaniowych (usm) oraz o ochronie praw lokatorów (uol). Ta ostatnia nie dotyczy właścicieli. Nie są oni lokatorami w rozumieniu uol. Do nich stosuje się usm.

Trzeba też pamiętać, że przepisy tych ustaw różnie rozstrzygają te same kwestie. Wtedy pierwszeństwo mają przepisy korzystniejsze dla spółdzielcy.

Z odpowiednim wyprzedzeniem

Podwyżka nie może być zaskoczeniem. Spółdzielnia ma obowiązek pisemnie zawiadomić o niej swoich członków. Musi to zrobić minimum dwa tygodnie przed upływem terminu wnoszenia opłat.

Co ważne, spółdzielnia ma prawo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8152

Spis treści
Zamów abonament