Liczy się to, czy dłużnik płaci alimenty
Ojciec mojego dziecka przebywa w więzieniu i oczywiście nie płaci alimentów. Czy fakt, że jest pozbawiony wolności i w związku z tym nie ma możliwości zarobkowania, ma wpływ na wypłacanie mi świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego? – pyta czytelniczka.
Jeśli na dziecko są zasądzone świadczenia alimentacyjne, których egzekucja jest bezskuteczna, to przysługuje mu prawo do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego w wysokości określonych przez sąd alimentów, ale nie więcej niż 500 zł. Ustawa stawia tu kilka warunków, m.in. ten, aby dochód na osobę w rodzinie nie przekraczał 725 zł.
Pomoc dostają dzieci do ukończenia 18 lat, a jeśli kontynuują naukę w szkole lub na studiach – to do ukończenia 25. roku życia. Ograniczenie wiekowe nie obowiązuje tylko wówczas, gdy potomek ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Przyczyna, z jakiej dłużnik nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, nie ma wpływu na uprawnienia dziecka do otrzymania wsparcia. – To, że dłużnik alimentacyjny przebywa w zakładzie karnym, nie ma znaczenia, jeśli chodzi o prawo do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego – wyjaśnia Tomasz Wardach z Departamentu Świadczeń Rodzinnych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.