Jak zmniejszyć podatek spadkowy
Spadkobierca może się odwołać od decyzji ustalającej podatek spadkowy. Może się też ubiegać o ulgi w jego zapłacie, takie jak umorzenie podatku czy rozłożenie go na wygodne raty
Choć decyzję w kwestii przyznania lub odmowy przyznania ulgi w podatku od spadków i darowizn wydaje naczelnik urzędu skarbowego, zasadnicze znaczenie ma tu stanowisko wójta, burmistrza, prezydenta.
Ojciec czytelnika zmarł w 2005 r. Postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia prawa do spadku zostało wydane w 2008 r. Burmistrz gminy odmawia anulowania podatku. Jaka jest kolejna instancja, do której można się zwrócić w tej sprawie? Czy można kwestionować sam podatek i w jaki sposób? – pyta czytelnik.
Decyduje data śmierci
Niestety, w świetle przepisów nowe, całkowite zwolnienie od podatku spadkowego dla najbliższych nie dotyczy spadków po osobach, które zmarły przed 1 stycznia 2007 r. O prawie do tego zwolnienia decyduje data śmierci spadkodawcy (pisaliśmy o tym: „Scheda opodatkowana wedle starych i nowych zasad”, „Rz” 17 – 18 stycznia). Nie jest istotne, kiedy spadkobiercy czy spadkobierca uzyskali postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku. Dlatego co do zasady, skoro ojciec czytelnika zmarł w 2005 r., jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta