Korzenie z historią i smakiem
Najstarszy jest cynamon. Wspomina o nim Biblia i egipskie papirusy. Na śmierć i życie walczyli o niego Portugalczycy z Włochami. Podobną do niego kasję chińscy taoiści uważali za podstawowy składnik eliksiru nieśmiertelności
Krążąc po starym bazarze w Atenach, trafiłem do dwóch sklepików. Produkty wydały mi się znajome. Na półkach królowały flaki, gołąbki, żurek, nie mówiąc o śledziach i ogórkach kiszonych. Cóż, pomyślałem, widocznie osiadli tu rodacy wolą wiktuały z ojczyzny. Wiadomo, nasze najlepsze... Tylko po jakiego grzyba ktoś przywozi z Polski do Grecji mielony pieprz czy paprykę, które też na półce spostrzegłem. Polska metka świadczy tylko o tym, że ktoś je po prostu u nas zapakował do torebek.
Nie mogłem tego zrozumieć. Tym bardziej że nieopodal znajdował się sklep z przyprawami – nieomal archetypowy. Prowadzony przez dwóch Bengalczyków oferował towar najwyższej jakości. Tłuściutkie laski wanilii na ladzie, a w zielarskich gablotach wiązanki ziół, od banalnego tymianku po kompletnie mi nieznane.
To wszystko nic wobec targowisk Stambułu. Setki straganów, na których usypano góry kurkumy i papryki. Wokół woń starych pieniędzy. Sprzedawcy nie pokrzykują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta