Przepraszam, czy tu żyją
Zielonych ludzików na Marsie raczej nie znajdziemy, ale jest spora szansa na odkrycie prymitywnych form życia na jednym z globów naszego Układu Słonecznego
Co jest potrzebne do powstania i utrzymania życia? W zasadzie niewiele: płynna woda, odpowiednia temperatura, najlepiej do tego organiczne związki węgla, tlen i azot. Ale takie warunki mają tylko niektóre obiekty w Układzie Słonecznym – nie mogą być ani zbyt duże, ani zbyt małe, powinny okrążać naszą gwiazdę w odpowiedniej odległości, do tego muszą też mieć odpowiednią masę, która zapobiegnie uciekaniu atmosfery.
Coraz więcej wskazuje, jednak na to, że przynajmniej na niektórych globach w naszym układzie planetarnym niegdyś panowały warunki sprzyjające życiu. Być może nadal takie są. Oto najbardziej obiecujące – i wcale nie tak bardzo odległe – cele astrobiologów:
Mars
Absolutny numer jeden w kategorii „tam coś może być”. Od chwili odkrycia kanałów przez Giovanniego Schiaparellego Czerwona Planeta przyciąga uwagę zarówno naukowców, jak i autorów science fiction. Czwarta planeta od Słońca przypomina pod wieloma względami Ziemię. Obserwacje prowadzone z orbity przez automatyczne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta