Czy to naprawdę sól?
Media są na pewno barometrem napięć i sporów pomiędzy Kościołem katolickim a współczesnym światem.
Artykuł Dominika Zdorta „Koniec epoki kremówkowej” („Plus Minus”, 7 – 8 lutego 2009) budzi nie tylko mój intelektualny opór, ale również estetyczny niesmak. Obrona Benedykta XVI poprzez przeciwstawianie „pancernego papieża” „mdłemu papieżowi” staje się karykaturą obydwu papieży, sprowadza ona eklezjologię do komiksu.
Autor obwinia Jana Pawła II o podtrzymywanie sytuacji religijnej obłudy przejawiającej się rozdźwiękiem pomiędzy entuzjazmem dla osobowości papieża i brakiem akceptacji prawd wiary i zasad moralności katolickiej. W otwartym papieskim stylu, w postawie dialogu, ekumenizmu i zwykłym zaciekawieniu światem widzi rozmywanie katolickiej tożsamości. Boli go popularność Jana Pawła II w liberalnych mediach.
Media są na pewno barometrem napięć i sporów pomiędzy Kościołem katolickim a współczesnym światem. Zafałszowywaniem obrazu jest jednak twierdzenie, że Jan Paweł II miał dobrą prasę, a Benedykta XVI spotyka w mediach wyłącznie krytyka.
Dla Zdorta jest oczywiste, że pomiędzy chrześcijaństwem a liberalizmem nie ma żadnych punktów spotkania i dlatego tryumfalnie obwieszcza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta