O spadku należy zawiadomić fiskusa
Warunkiem skorzystania ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn dla najbliższych jest złożenie na czas zgłoszenia w urzędzie skarbowym
Generalne zwolnienie wprowadzone od 1 stycznia 2007 r. obejmuje spadki w następujących rodzinnych kręgach: małżonkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzeństwo, rodzice, dziadkowie i pradziadkowie. Bez dokonania zgłoszenia trzeba zapłacić podatek według reguł dotyczących tej grupy spadkobierców, a należą oni do tzw. I grupy podatkowej.
O prawie do zwolnienia decyduje data śmierci spadkodawcy, a nie data załatwienia formalności spadkowych. Można z niego skorzystać, jeśli spadkodawca zmarł po 1 stycznia 2007 r. Przysługuje najbliższym bez względu na wartość spadku. Nie obejmuje spadków między teściami, synowymi i zięciami.
Sześć miesięcy na zawiadomienie
Na złożenie wypełnionego SD-Z2 mamy teraz sześć miesięcy, licząc od dnia powstania obowiązku zapłaty podatku. Dotyczy to jednak tylko sytuacji, gdy obowiązek ten powstał w 2009 r. (po 31 grudnia 2008 r.). Jeśli powstał wcześniej, to dzięki zgłoszeniu na SD-Z2 można było się uwolnić od podatku spadkowego, jeśli było złożone w ciągu miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Moment zaś jego powstania zależy od sposobu uzyskania dóbr (spadek, zapis, zachowek itp.). Przy nabyciu w drodze spadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta