Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy dyscyplinarne przeniesienie sędziego jest zgodne z konstytucją

14 lutego 2009 | Prawo | Arkadiusz Nikiel

Kara nie może wywoływać skutków niezamierzonych przez sąd ją orzekający ani przez samego ustawodawcę – dowodzi sędzia, członek zarządu SSP Iustitia i przewodniczący zespołu ds. postępowań dyscyplinarnych

Zgodnie z art. 180 ust. 2 konstytucji „złożenie sędziego z urzędu, zawieszenie w urzędowaniu, przeniesienie do innej siedziby lub na inne stanowisko wbrew jego woli może nastąpić jedynie na mocy orzeczenia sądu i tylko w wypadkach określonych w ustawie”.

Karą dyscyplinarną jest przeniesienie sędziego na inne miejsce służbowe. Z regulującego tę kwestię art. 109 § 1 pkt 4 ustawy o ustroju sądów powszechnych (usp) wynika, że przedmiotem orzeczenia sądu dyscyplinarnego jest tylko wymierzenie kary przeniesienia. W zakres orzeczenia nie wchodzi wskazanie nowego miejsca służbowego ani też okręgu sądu, do którego sędzia ma być przeniesiony. To należy do ministra sprawiedliwości, on bowiem jest wykonawcą kary (art. 123 § 3 w związku z art. 75 § 3 usp). Tak orzeczenie sądu, jak i decyzja ministra nie wymagają zgody sędziego (art. 75 § 2 pkt 4 usp).

Regulacja ta wzbudza wątpliwości konstytucyjne.

Minister może więcej

Miejsce służbowe to konkretny sąd, a w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8243

Spis treści
Zamów abonament