Witold Zalewski – historia spełniona
Dwunastego lutego na warszawskich Powązkach spoczął Witold Zalewski. Pisarz, żołnierz Armii Krajowej, ranny w powstaniu warszawskim. Miał 88 lat.
Ze swoim długim, niełatwym życiem, na które padł cień hitleryzmu i stalinizmu – rozliczył się ostatnią książką zatytułowaną melancholijnie „Czas doliczony” (2006). Wiedział, że więcej książek już nie napisze, postanowił więc wykorzystać ów czas doliczony stworzył rzecz niezwykłą: o mozaikowej budowie, gdzie wiersz sąsiaduje z dziennikiem, a opowiadanie z esejem, mocno osadzonym w naszej, także politycznej, współczesności. Między innymi solidaryzował się z polityką braci Kaczyńskich i oburzał go sposób przedstawiania ich przez media. Odczuwał niesmak na widok „rozpromienionego Michnika z triumfującym Millerem”, a w sprawie arcybiskupa Paetza rozróżniał działania tych, którzy pragnęli Kościół oczyścić od tych, którzy chcieli go tylko osłabić. Polemizował z Miłoszem, szczególnie głęboko przeżywając jego późne utwory. Wypominał nobliście niesprawiedliwe, jego zdaniem, potraktowanie Tadeusza Borowskiego, najbliższego mu – obok dwóch innych Tadeuszów:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta