Jak przedsiębiorca powinien opodatkować usługi gastronomiczne
Bary i restauracje przy świadczeniu usług gastronomicznych naliczają 7-proc. VAT. Wyjątkiem jest m.in. sprzedaż herbaty i kawy. Okazuje się jednak, że cappuccino to już nie kawa i serwując ją klientowi, można stosować preferencyjną stawkę
Usługi gastronomiczne opodatkowane są 7-proc. stawką VAT. Stosuje się ją także do usług związanych z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4), stołówkowych oraz usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5). Należy jednak pamiętać, że 22-proc. VAT trzeba zawsze obciążyć sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc. oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc. Podstawową stawkę VAT należy także zastosować do sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonym innych towarów obciążonych 22-proc. podatkiem.
Takie zasady wynikają z pkt 20 i 21 załącznika nr 1 do rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (DzU nr 212, poz. 1336).
Cappuccino i latte to nie kawa
W niektórych sytuacjach przepisy rozporządzenia budzą jednak wątpliwości. Jedną z nich zajmowała się Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 18 lipca 2008 r. (IBPP2/443-394/08/BW). Z pytaniem zwróciła się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta