Bankrut straci mieszkanie po wyroku eksmisyjnym
W razie ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego sędzia w postanowieniu określa czas korzystania przez zainteresowanego z mieszkania, które ma być zlicytowane na pokrycie długów. Może też odmówić mu tego prawa
Z uchwały Sądu Najwyższego wynika, że postanowienie to nie może stać się następnie bezpośrednią podstawą do eksmisji upadłego i jego rodziny.
Jeśli więc termin korzystania z lokum upłynął albo jeśli sędzia komisarz odmówił upadłemu tego prawa, w celu usunięcia go z lokalu przymusowo, przez komornika, konieczne jest wszczęcie osobnej sprawy o eksmisję.
Odmiennego zdania był sąd I instancji w sprawie, na której tle powstało zagadnienie prawne wyjaśnione we wskazanej uchwale.
Ma się wyprowadzić
Po ogłoszeniu w lutym 2007 r. upadłości Wiesława B., który prowadził działalność gospodarczą pod firmą Bielpol, sędzia komisarz na podstawie art. 75 ust. 2 prawa upadłościowego i naprawczego (dalej: p.u.n.) wydał postanowienie odmawiające upadłemu, jego żonie i synowi prawa dalszego zajmowania domu jednorodzinnego wchodzącego w skład masy upadłości.
Ponieważ upadły odmawiał opuszczenia domu, syndyk wystąpił do sądu cywilnego z pozwem o eksmisję. Taki wyrok, po nadaniu mu klauzuli wykonalności przez sąd, stanowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta