Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bankrut straci mieszkanie po wyroku eksmisyjnym

08 czerwca 2009 | Prawo | Izabela Lewandowska

W razie ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku upadłego sędzia w postanowieniu określa czas korzystania przez zainteresowanego z mieszkania, które ma być zlicytowane na pokrycie długów. Może też odmówić mu tego prawa

Z uchwały Sądu Najwyższego wynika, że postanowienie to nie może stać się następnie bezpośrednią podstawą do eksmisji upadłego i jego rodziny.

Jeśli więc termin korzystania z lokum upłynął albo jeśli sędzia komisarz odmówił upadłemu tego prawa, w celu usunięcia go z lokalu przymusowo, przez komornika, konieczne jest wszczęcie osobnej sprawy o eksmisję.

Odmiennego zdania był sąd I instancji w sprawie, na której tle powstało zagadnienie prawne wyjaśnione we wskazanej uchwale.

Ma się wyprowadzić

Po ogłoszeniu w lutym 2007 r. upadłości Wiesława B., który prowadził działalność gospodarczą pod firmą Bielpol, sędzia komisarz na podstawie art. 75 ust. 2 prawa upadłościowego i naprawczego (dalej: p.u.n.) wydał postanowienie odmawiające upadłemu, jego żonie i synowi prawa dalszego zajmowania domu jednorodzinnego wchodzącego w skład masy upadłości.

Ponieważ upadły odmawiał opuszczenia domu, syndyk wystąpił do sądu cywilnego z pozwem o eksmisję. Taki wyrok, po nadaniu mu klauzuli wykonalności przez sąd, stanowi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8339

Spis treści
Zamów abonament