Firmowych gruntów nie amortyzujemy
Grunty i prawo ich wieczystego użytkowania używane w działalności gospodarczej są składnikami majątku trwałego firmy. Wydatków na ich zakup nie zaliczymy jednak do kosztów podatkowych poprzez amortyzację
Dlatego, gdy kupujemy nieruchomość zabudowaną, warto zadbać o wyodrębnienie wartości gruntu i wzniesionych na nim budynków czy budowli w umowie kupna-sprzedaży. Unikniemy wtedy problemów z wyceną środków trwałych.
Wydatki na nabycie nie są kosztem
Art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PIT oraz art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o CIT wyłączają z kosztów uzyskania przychodów wydatki na nabycie gruntu oraz prawa użytkowania wieczystego gruntu. Grunty są bowiem środkami trwałymi. Prawo użytkowania wieczystego gruntu jest natomiast wartością niematerialną i prawną. Jednak tych składników majątku trwałego się nie amortyzuje. Wynika to wprost z art. 22c pkt 1 ustawy o PIT i art. 16c pkt 1 ustawy o CIT.
Mimo że nie podlegają one amortyzacji, należy je ująć w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego (zob. art. 22d ust. 2 ustawy o PIT oraz art. 16d ust. 2 ustawy o CIT).
Ponieważ koszty związane z nabyciem tych składników majątku naliczone do dnia przekazania ich do używania powiększają ich wartość początkową, także one nie podlegają amortyzacji. W praktyce problemem jest często ustalenie wartości początkowej gruntu z uwagi na brak jego wyodrębnienia w łącznej cenie nieruchomości.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta