Zanim podpiszesz umowę, zadbaj o swoje interesy
Jeśli nie mamy pewności, że nasz kontrahent wykona umowę, którą z nim podpisujemy, wpiszmy do niej dodatkowe zastrzeżenia. Dzięki temu łatwiej będzie wyegzekwować należne nam pieniądze albo zrekompensować poniesioną szkodę
Jeśli kontrahent nie wykona umowy i nie dojdziemy z nim do porozumienia w inny sposób, a będziemy chcieli wyegzekwować nasze prawa, nie pozostanie nam nic innego, jak udać się do sądu. Cała procedura jest oczywiście długa, a efekt niepewny. Dlatego aby takich sytuacji uniknąć, zadbajmy odpowiednio wcześnie o swoje interesy. Jak? Najprościej w umowie. Wpiszmy do niej postanowienia, które pozwolą uniknąć nam stresu i spowodują, że nawet wtedy, gdy nasz kontrahent nie zrobi tego, do czego się zobowiązał, my będziemy spokojni. Pomoże nam w tym kara umowna, zadatek albo zastrzeżenie prawa własności.
Kiedy warto zastrzec własność...
Zastrzeżenie może dotyczyć wszelkich rzeczy ruchomych, od maszyn i urządzeń po tekstylia, a nawet materiały biurowe. Jego przedmiotem nie mogą być natomiast nieruchomości. Samo zastrzeżenie własności nie wymaga nakładów finansowych. Można zrobić to zwyczajnie w umowie.
Przy odpowiednim sformułowaniu postanowień umownych zastrzeżenie prawa własności nie utrudnia kupującemu używania rzeczy, mimo że formalnie do niego ona nie należy.
Zastrzeżenie polega na tym, że sprzedający zastrzega sobie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta