Gdy firma nie chce zrobić tego, czego się podjęła
Jeśli przedsiębiorca spóźnia się z umówionym świadczeniem‚ czasem można działać za niego. I to na jego koszt
Prawo cywilne zna kilka sytuacji‚ gdy przedsiębiorca może zrobić coś na koszt innej firmy. Na ogół wiąże się to z wykonywaniem kontraktów. Z reguły osobą‚ której przyjdzie zapłacić za takie działania, będzie druga strona umowy‚ choć nie zawsze. Poniżej zebraliśmy sytuacje‚ o których mowa. Niektóre mają charakter ogólny‚ inne zainteresować mogą jedynie niektórych przedsiębiorców.
Najpierw podstawy
Zrobienie czegoś na cudzy koszt dopuszczalne jest jako reguła wtedy‚ gdy dłużnik zwleka (>patrz ramka) ze świadczeniem polegającym na uczynieniu czegoś. Chodzi tu o bardzo różne zachowania – np. naprawę samochodu‚ wyremontowanie budynku‚ opracowanie projektu itp.
Ale uwaga: na ogół nie możemy działać samowolnie. Z kodeksu wynika bowiem‚ że w razie zwłoki wierzyciel może co najwyżej zażądać od sądu upoważnienia do wykonania czynności na koszt dłużnika (art. 480 § 1 kodeksu cywilnego).
Reguła ta działa zresztą w obie strony. Jeżeli bowiem świadczenie polega na zaniechaniu‚ to wierzyciel może żądać upoważnienia przez sąd do usunięcia na koszt dłużnika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta