Czasem pensja za czas wypoczynku będzie się różnić od tej za pracę
Zapłata za pracę i wypoczynek powinny być takie same. Ale jeśli pracownik otrzymuje co miesiąc inną prowizję albo szef płaci mu według przepracowanych godzin, nie będą to identyczne kwoty
Pracownikowi, który korzysta z urlopu wypoczynkowego, pracodawca wypłaca tzw. wynagrodzenie urlopowe, w tym samym terminie, w którym wypłaca normalną pensję. I to, zasadniczo, w takiej wysokości, w jakiej otrzymałby, gdyby w tym czasie normalnie pracował (art. 172 k.p.).
Obliczając ją, musi stosować rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm., zwane dalej rozporządzeniem urlopowym).
Co w podstawie
Przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego uwzględnia się wszystkie składniki wynagrodzenia ze stosunku pracy i inne świadczenia z nim związane, z wyłączeniem tych szczegółowo wymienionych w § 6 rozporządzenia urlopowego. Pomijamy zatem:
- jednorazowe lub nieperiodyczne wypłaty za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,
- wynagrodzenie za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
- gratyfikacje (nagrody) jubileuszowe,
- wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
- ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy,
- dodatkowe wynagrodzenie radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego,
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta