Inne kraje rzadziej przegrywają przed ETS
Coraz mniej jest oczywistych sprzeczności między krajowymi a unijnymi regulacjami. Jednak jeszcze długo polskie przepisy o VAT i akcyzie nie będą zgodne z prawem UE
Ostatnia sprawa skierowana przez Komisję Europejską przeciwko Polsce to jeden z przykładów niezgodności przepisów z prawem UE.
– Kwestią sporną jest opodatkowanie sporadycznego transportu autokarowego wykonywanego w Polsce przez zagranicznych przewoźników. Problem nie dotyczy dużej liczby firm, ale trudno o bardziej ewidentne naruszenie prawa UE. Ono nakazuje bowiem naliczanie VAT od wynagrodzenia za przewóz, który odbywa się na terytorium Polski.
Zgodnie z dyrektywą w sprawie VAT wysokość podatku powinna więc zależeć od wynagrodzenia za usługę i tego, jaka część trasy przypada na Polskę. Tymczasem nasza ustawa o VAT nakazuje obliczyć podstawę opodatkowania, mnożąc liczbę pasażerów przez kwotę 285 zł – mówi Łukasz Dębkowski, doradca podatkowy w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta