Mąż odda byłej żonie za wkład finansowany z majątku dorobkowego
Małżonkowie po rozwodzie dzielą majątek wspólny. Decydują, kto dostanie dom, a kto działkę. Zdarza się i tak, że jeden z nich to wspólnik spółki cywilnej. Wkład do niej czasem także trzeba odpowiednio spłacić
Wspólnicy, tworząc spółkę cywilną, wnoszą wkłady. Jest to zgodne z art. 860 § 1 kodeksu cywilnego (k.c.). Mogą nimi być własność czy inne prawa. Może to zatem być własność gruntu, domu, mieszkania, maszyny czy samochodu, ale i np. licencja na wykonywanie transportu drogowego dotyczącego jednego wspólnika (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 17 lipca 2007 r., I OSK 1203/06). Wkładem jest też świadczenie usług. Domniemywa się, że takie wkłady mają jednakową wartość. Tak wynika z art. 861 § 2 k.c. Jak zatem taki wspólnik włada majątkiem spółki? Czy może domagać się jego podziału, gdy będzie dzielić swoje dobra przy rozwodzie? Czy żona wspólnika może zażądać zwrotu pieniędzy, które zostały wniesione do spółki, jeśli środki pochodziły wyłącznie z pensji męża?
Niepodzielna ręka
Pomiędzy wspólnikami spółki cywilnej istnieje współwłasność łączna. Nazywa się ją inaczej bezudziałową lub niepodzielnej ręki.
W trakcie trwania spółki żaden z jej wspólników nie może dysponować jej majątkiem. Każdemu z nich przysługują równe prawa do całości majątku. Wspólnik nie może domagać się podziału wspólnego majątku wspólników. Także wierzyciel wspólnika nie może żądać zaspokojenia z jego udziału we wspólnym majątku wspólników...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta