Kiedy warto skorzystać z usług firmy spedycyjnej
Dobry spedytor nie tylko sprawnie zorganizuje przewóz, ale też pozwoli obniżyć koszty transakcji. Wszystko za sprawą znajomości rynku i korzystniejszych stawek przewozowych
Sprzedając towary za granicę lub sprowadzając je do kraju od zagranicznych partnerów, stajemy przed problemem dostawy. Podział obowiązków z tym związanych bywa różny. Umowa sprzedaży może zawierać obowiązki sprzedającego jedynie w zakresie wytworzenia produktu i pozostawienia go we własnym magazynie. Obowiązkiem nabywcy będzie zorganizowanie transportu od miejsca wytworzenia towaru aż do miejsca docelowego. Sytuacja może być również odwrotna. To sprzedający będzie miał obowiązek nie tylko wyprodukować, opakować i przygotować towar do transportu, ale też dostarczyć go do siedziby (magazynu) kupującego.
W praktyce zdarzają się często sytuacje, gdy strony dzielą się tymi kosztami i – co równie istotne – ryzykiem związanym z transportowaniem towarów.
PrzykładPolski eksporter dostarcza towar na pokład statku w Gdańsku lub Hamburgu i do tego miejsca ponosi wszystkie koszty i ryzyko z tym związane. Na dalszej drodze obowiązki z tym związane przejmuje kupujący.
Warto pamiętać, że posiadanie tzw. gestii transportowej, czyli prawa (i obowiązku) do zorganizowania transportu międzynarodowego, może mieć swoje plusy. Wysyłając znaczne partie towarów lub robiąc to systematycznie, mamy szansę wynegocjować korzystniejsze stawki przewozowe, niż wynikałoby to z przyjętych przez firmy transportowe taryfikatorów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta