Lokator rozlicza się z fiskusem, właściciel nie musi
Jeśli przedsiębiorca korzysta za darmo z cudzej nieruchomości, uzyskuje przychód. Chyba że udostępnił mu ją członek rodziny
Wtedy to świadczenie jest zwolnione z podatku. Daniny za użyczenie nie zapłaci właściciel udostępnionej bezpłatnie nieruchomości. Jednak dopiero od 1 stycznia br., wcześniej powinien naliczyć przychód w wysokości równowartości czynszu. Tak wynikało z art. 16 ust. 1 ustawy o PIT. Przepis ten został jednak uchylony.
Nie płacisz, masz przychód
Przedsiębiorca, który korzysta z lokalu za darmo, ma przychód z nieodpłatnego świadczenia. Wynika tak z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT. Określa się go „według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu” (art. 11 ust. 2a pkt 3 ustawy o PIT). Musimy więc przeanalizować, w jakiej wysokości płaci się czynsz za podobne nieruchomości w okolicy. Wartość świadczenia należy doliczyć do pozostałych przychodów z działalności.
PrzykładPan Kowalski jest właścicielem pawilonu handlowego. Jeden z lokali udostępnił swojej koleżance, która chce w nim prowadzić działalność. Pan Kowalski nie uzyskuje z tego powodu
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta