Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Eksperci w wąskiej dziedzinie

29 lipca 2009 | Tu warto studiować | blik
Absolwenci rzadkich kierunków i specjalności mają większe szanse na zatrudnienie
autor zdjęcia: Bartosz Siedlik
źródło: Fotorzepa
Absolwenci rzadkich kierunków i specjalności mają większe szanse na zatrudnienie

Bezpieczeństwo narodowe, bioinformatykę i biologię systemów, inżynierię nanostruktur, filologię z językiem łemkowskim lub sytuację Romów w Polsce można znaleźć wśród oferowanych przez uczelnie kierunków i specjalności. Studiowanie rzadkich specjalności może ułatwić znalezienie dobrze płatnej i satysfakcjonującej pracy – uważają specjaliści od rekrutacji

Politologia, psychologia, prawo i zarządzanie od lat cieszą się zainteresowaniem wśród maturzystów. Dlatego te kierunki proponuje wiele uczelni. Na wielu można też znaleźć kierunki i specjalności rzadko spotykane gdzie indziej, a są nawet takie, których nie ma na uczelniach zagranicznych, a nawet światowych. Chętnych na takie „wyszukane” studia jednak nie brakuje.

Neuroinformatyka dla praktyków

Uniwersytet Warszawski uruchomił w ub. roku kierunek pod nazwą bioinformatyka i biologia systemów. Są to studia licencjackie. – Absolwenci tego kierunku znajdą zatrudnienie jako specjaliści w zakresie metod bioinformatycznych w instytucjach naukowych i komercyjnych, które zajmują się badaniami biologicznymi i ich praktycznym wykorzystaniem, a także w instytucjach medycznych – w diagnostyce medycznej i projektowaniu terapii – tłumaczy Katarzyna Łukaszewska z biura prasowego uczelni. W ofercie edukacyjnej UW jest więcej rzadko spotykanych kierunków i specjalności. Wśród nich są m.in. orientalistyka, sinologia czy turkologia. Studia na nich trwają trzy lata i kończą się tytułem licencjata. – Sinolodzy są przygotowani do pracy w instytucjach upowszechniania kultury oraz w administracji publicznej, podobnie absolwenci turkologii – dodaje Katarzyna Łukaszewska.

Sinologia i turkologia istnieją na UW już od kilkudziesięciu lat. W roku akademickim 1933/1934...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8382

Spis treści
Zamów abonament