Pamiętaj, aby wysyłać personel na badania lekarskie
Szef ma obowiązek kierowania podwładnych na badania profilaktyczne. Dzięki nim sprawdza się, jakie predyspozycje do pracy na określonym stanowisku ma dana osoba
Stanowisko pracy powinno być dostosowane do osoby, która będzie je zajmowała. Nie chodzi tu tylko o jego wymogi techniczne, takie jak wielkość monitora czy wysokość krzesła. Podstawowe znaczenie ma także stan zdrowia pracownika. Osoba z bardzo dużą wadą wzroku czy z poważnymi schorzeniami kręgosłupa nie będzie przecież mogła wykonywać każdej pracy. Aby ustalić kondycję fizyczną pracownika, zanim go dopuścimy do pracy, musimy go poddać wstępnym badaniom lekarskim. Tak samo jest, gdy przenosimy pracownika młodocianego na inne stanowisko pracy. Dotyczy to również innych podwładnych przenoszonych na stanowiska, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe. Jak przeprowadzane są takie badania? Kto je opłaca, a kto przeprowadza?
Wybieramy gabinet
Badania mają sprawdzić pracownika pod kątem jego indywidualnych predyspozycji do pracy na określonym stanowisku w określonych warunkach, z uwzględnieniem czynników szkodliwych i uciążliwych występujących w środowisku pracy i wpływających na stan zdrowia danej osoby. Odbywają się na podstawie skierowania, które wystawia pracodawca.
Tu uwaga! Skierowanie na badanie jest dokumentem urzędowym, dlatego istotne jest, aby informacje w nim zawarte były aktualne. To pracodawca ponosi odpowiedzialność za ich treść. Skierowanie może być ważnym dowodem w postępowaniu sądowym, np. w przypadku gdy pracownik zapadł...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta