Chłopcy malowani
Bez wątpienia kawaleria w II Rzeczypospolitej cieszyła się największą estymą, co oczywiście wynikało z przywiązania do tradycji. Trzeba też jednak pamiętać, że niespotykana w zasadzie gdzie indziej proporcja pomiędzy rodzajami broni (z dużą rolą kawalerii) wynikała w dużej mierze z ograniczeń finansowych.
Polski nie było po prostu stać na motoryzację armii, a zadania manewrowe miała wykonywać właśnie jazda. Wbrew pozorom jej wartość bojowa nie była wcale znikoma, a kawalerzyści uchodzili za żołnierzy doskonale wyszkolonych.
Podstawową bronią był karabinek, bo też kawaleria prowadzić miała przede wszystkim pojedynki ogniowe, koń był narzędziem transportu. To upodobniało nasze pułki do XVII-wiecznej dragonii, która nie była klasyczną konnicą. Podstawowym typem broni strzeleckiej w polskiej kawalerii był karabinek Mauser wz. 98 produkowany w warszawskiej Fabryce Karabinów. Wciąż jednak dużą wagę przykładano do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta