Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć aport udziałów do spółki osobowej

13 sierpnia 2009 | Dobra firma | Beata Sadowska

Czy aport udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych do spółek osobowych generuje przychód z kapitałów pieniężnych? Negatywna odpowiedź oznacza de facto brak możliwości ustalenia kosztów przy sprzedaży tych wartości przez spółki

Gdy osoba fizyczna wnosi jako wkład do spółki osobowej posiadane udziały lub akcje w spółce kapitałowej, pojawia się pytanie, częste ostatnio na łamach prasy, czy u wnoszącego wkład powstaje przychód podatkowy w wyniku przeniesienia ich własności na spółkę osobową?

Jedynym źródłem przychodu, z zamkniętego katalogu źródeł przychodu zawartego w art. 10 ustawy o PIT, do którego można by zakwalifikować taki przychód, są kapitały pieniężne wymienione w art. 10 ust.1 pkt 7 tej ustawy.

Przy tym według definicji zawartej w art. 17 ust.1 pkt 6 lit. a za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Argument przeciw

Zwolennicy tezy o braku przychodu w przypadku aportu udziałów/akcji do spółek osobowych wskazują jednocześnie na inny przepis, zawarty w liście wymieniającej enumeratywnie przychody z kapitałów pieniężnych, to jest na art.17 ust. 1 pkt 9.

Zgodnie z nim za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Czyli nie obejmuje on wniesienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8395

Spis treści
Zamów abonament