Polska to jest wielka rzecz
Wśród książek zinwentaryzowanych po śmierci Józefa Piłsudskiego w mieszkaniu Marszałka w Alejach Ujazdowskich był „Dzwonek niedzielny” Zygmunta Nowakowskiego, świeżo wydany zbiór felietonów tego najpopularniejszego autora „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”.
Naprawdę nazywał się Zygmunt Tempka, a dla pisarstwa porzucił teatr, gdzie odnosił ogromne sukcesy aktorskie i reżyserskie.
Od 1911 r. związany był z Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie, którego dyrektorem był w latach 1926 – 1929, a na scenie grał m.in. Gustawa-Konrada w „Dziadach” Mickiewicza czy Konrada w „Wyzwoleniu” Wyspiańskiego. Na potrzeby teatru napisał komedie „Tajemniczy pan” i „Puchar wędrowny”, a w 1937 roku niezwykle popularne widowisko legionowe „Gałązka rozmarynu”, które – niezależnie od zawirowań politycznych – czekała przyszłość, jaka stała się udziałem „Kościuszki pod Racławicami” Anczyca. Przypomnę, że Zygmunt Nowakowski sam był...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta