Jak poprawnie wystawić i rozliczyć refakturę
Ten, kto refakturuje usługę, jest opodatkowany tak, jakby to on ją świadczył. Ze względu na skąpe regulacje w polskich przepisach przedsiębiorcy często mają wątpliwości, jak rozliczyć VAT z tego tytułu
Refaktura jest fakturą VAT, wystawioną przez pośrednika między właściwym usługodawcą a rzeczywistym nabywcą usługi. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem sądowym refakturowanie oznacza „odsprzedaż usług” w stanie nieprzetworzonym (tzn. bez zmiany charakteru tych usług) po cenie zakupu, w wyniku czego koszty poniesione przez refakturującego zostają przeniesione na faktycznego odbiorcę usługi. Podnosi się też, że strony powinny zastrzec w zawartej między sobą umowie o takim sposobie rozliczania danej usługi.
Co do zasady na refakturze zastosowanie znajdzie ta sama stawka VAT, która widnieje na fakturze pierwotnej (o wyjątkach piszemy poniżej). Ponadto przyjmuje się, że ten, na kogo jest wystawiana pierwotna faktura, nie korzysta z usługi (ewentualnie korzysta tylko w części), natomiast faktycznym jej odbiorcą jest osoba trzecia.
Polskie przepisy nie definiują
Niestety, obowiązujące przepisy ustawy o VAT ani przepisy wykonawcze do niej nie zawierają definicji refakturowania. W tej sytuacji odwołać się należy do art. 28 dyrektywy 2006/ 112/WE, który, jak potwierdza orzecznictwo sądowe, jest bezwarunkowy i wystarczająco precyzyjny, a tym samym ma cechę bezpośredniej skuteczności wobec braku przeniesienia do porządku krajowego (tak wyrok WSA w Warszawie z 8 maja 2009 r., III Sa/Wa 3278/08, wyrok WSA w Rzeszowie z 30 marca 2009 r., I Sa/Rz 803/08).
Co wynika z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta