Dlaczego ubezpieczenie nie jest elementem umowy leasingu i może być refakturowane ze zwolnieniem z VAT
Organy skarbowe usiłują zniszczyć istniejącą od lat praktykę firm leasingowych, potwierdzoną uchwałą Sądu Najwyższego z października 1998 r., pozwalającą na refakturowanie usług ubezpieczeniowych ze zwolnieniem od VAT
Choć powołują się przy tym na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, ich stanowisko nie ma potwierdzenia ani w przepisach dyrektywy, ani w orzecznictwie Trybunału.
Precedensowy wyrok
Przyczyną coraz większej liczby sporów między organami skarbowymi a podatnikami był wyrok wrocławskiego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 8 grudnia 2008 r. (I SA/Wr 881/08), w którym sąd podzielił „pionierską” wówczas tezę wrocławskiej Izby Skarbowej, że umowa ubezpieczenia zawierana przez finansującego, który następnie żąda od korzystającego pokrycia kosztów ubezpieczenia, nie jest świadczeniem przez finansującego usługi ubezpieczeniowej, gdyż stroną umowy ubezpieczenia nie jest korzystający. Tym samym odkupienie przez korzystającego ubezpieczenia (pokrycie jego kosztów) nie stanowi zapłaty za usługę ubezpieczeniową, a jedynie jest to jeden z elementów kalkulacyjnych usługi leasingu.
Ten na pozór logiczny wywód zawiera wiele uproszczeń, niedopowiedzeń i zwykłych błędów, a przede wszystkim nie uwzględnia dorobku prawnego Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Postaram się pokazać ułomności rozumowania izby i WSA, obalając tezy, na jakich jest ono oparte.
To nie jest odrębna usługa
Jedną z nich jest ta, że „zwrot kosztów ubezpieczenia nie może stanowić odrębnej usługi”....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta