Fakturę dobrze jest ująć w miesiącu jej otrzymania
Podatnicy powinni rozliczać faktury korygujące podatek naliczony in plus, mając na uwadze przyczyny wystawienia określonej korekty. Najbezpieczniej, z podatkowego punktu widzenia, gdy ujmą je po otrzymaniu od sprzedawcy
Ustawa o VAT reguluje sposób rozliczenia przez nabywcę faktur korygujących in minus. Prawo do zmniejszenia podatku naliczonego wobec takiej korekty przysługuje podatnikowi w rozliczeniu za okres, w którym korektę otrzymał. Jeżeli podatnik nie obniżył podatku należnego o naliczony określony w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia (art. 86 ust. 10a ustawy o VAT).
Brak jest natomiast odrębnego uregulowania co do sposobu ujmowania przez nabywcę faktur korygujących podwyższających podstawę opodatkowania i kwotę podatku należnego (w konsekwencji u nabywcy podwyższających kwotę podatku naliczonego), czyli korekt in plus.
PrzykładSpółka A otrzymała od swojego kontrahenta (sprzedawcy) zbiorczą fakturę korygującą wystawioną tytułem zmiany (podwyższenia) cen towaru. Wskazana zbiorcza faktura korygująca dotyczy faktur pierwotnych wystawionych w okresie od 1
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta