Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z firmy czasem da się odejść z dnia na dzień

17 sierpnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń

Nie tylko pracodawca może zdecydować o natychmiastowym rozwiązaniu umowy o pracę z podwładnym. Także ten ostatni ma prawo do takiego rozstania z dotychczasową firmą. Jest to możliwe wyłącznie w razie ciężkiego naruszenia obowiązków przez drugą stronę

Rozwiązanie stosunku pracy z zatrudnionym bez zachowania okresu wypowiedzenia (do czego podstawy daje art. 52 k.p.) jest niewątpliwie najgorszym dla pracownika sposobem zakończenia stosunku pracy. Dochodzi do natychmiastowego rozwiązania umowy zawartej między stronami.

Ponadto dyscyplinarka, bo o niej tu mowa, zawsze jest następstwem ujemnej oceny zachowania pracownika i pociąga za sobą dalsze negatywne skutki prawne w sferze prawa pracy. Jeśli bowiem na przykład pracownik szybko nie znajdzie pracy, to zasiłek dla bezrobotnych otrzyma dopiero po upływie 180 dni od momentu zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy. Warto wiedzieć, że pracodawca nie może zawrzeć w umowie o pracę klauzuli upoważniającej go do rozwiązania stosunku pracy ze skutkiem natychmiastowym bez podania przyczyny. Taki zapis z mocy prawa jest nieważny. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 6 października 1998 r., (III ZP 31/98).

Przyczyny rozwiązania

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:

- ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,

- popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8397

Spis treści
Zamów abonament