Łatwiej przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnych
Osoba, która nie jest obowiązkowo ubezpieczona społecznie, może samodzielnie odprowadzać składki emerytalne i rentowe. Tak wolno postąpić np. pracującemu wyłącznie na podstawie umowy o dzieło
Są trzy sytuacje, w których można się dobrowolnie ubezpieczyć emerytalnie i rentowo.
Po pierwsze wówczas, gdy dochodzi do zbiegu tytułów ubezpieczenia, a jeden z nich ma charakter obowiązkowy. Tak jest np. w wypadku kobiety na urlopie macierzyńskim (ze stosunku pracy), która dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą. Obowiązkowo jest wówczas ubezpieczona z racji pobierania zasiłku macierzyńskiego, a z prowadzonej firmy może opłacić składki dobrowolnie.
Po drugie dobrowolnie mogą się ubezpieczyć wymienieni w art. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Chodzi np. o małżonków osób skierowanych do pracy w dyplomacji.
I wreszcie po trzecie istnieje możliwość dobrowolnego ubezpieczenia na podstawie art. 10 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, na zasadzie tzw. kontynuacji.
Prościej po zmianach
Od 1 września br. znacznie łatwiej jest przystąpić właśnie do takiego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. To skutek wejścia w życie ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i prawie bankowym (DzU nr 71, poz. 609).
Art. 10 ustawy o sus przewiduje, że:
- osoby obowiązkowo objęte ubezpieczeniami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta