Pomoc dla regionu bez zmian
Światowe instytucje finansowe wciąż będą bezpośrednio wspierać inwestycje w regionie. Na banki czeka jeszcze 12 mld euro pomocy. Stan gospodarki Europy Środkowo-Wschodniej jest kluczowy dla kontynentu
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Bank Światowy dały wczoraj dowód, że pomysły wycofywania się bezpośredniego finansowania projektów w Europie Środkowej zostały odłożone na czas nieokreślony.
Wczoraj w Stambule, po wspólnym posiedzeniu wraz z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym instytucje te przypomniały, że mają jeszcze do wykorzystania 12 mld euro z pakietu pomocowego wartego 24 mld euro. Ta kwota została zimą tego roku przeznaczona na wsparcie finansowania projektów, które mają kłopoty ze zdobyciem kapitału z powodu kryzysu. – Taka zmiana polityki nie powinna nikogo dziwić. Dla przyszłości całej Europy dobra kondycja gospodarki w Europie Środkowej ma kluczowe znaczenie – mówił Indermit Gill, główny ekonomista Banku Światowego.
Pakiet pomocowy, o którym wczoraj przypomnieli prezesi trzech największych instytucji finansowych działających w naszym regionie, został uruchomiony w lutym 2009 r. Z 24 mld euro podpisano już umowy na 12,4 mld euro. Wczorajsza deklaracja nie jest zaskoczeniem. Decyzja, że warto o tym przypomnieć, zapadła w ubiegłym tygodniu podczas londyńskiego spotkania szefów MFW, EBOR, EBI z prezesami 15 najbardziej zaangażowanych banków prywatnych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta